Μετά την μεταστέγαση του 2ου Λυκείου Μεσολογγίου στον νέο υπερσύχρονο κτίριο του η σχολική επιτροπή αποφάσισε την μεταφορά στο παλαιό κτίριο του 2ου Λυκείου δυο σχολικών μονάδων δίνοντας οριστική λύση στο πρόβλημα στέγασης τους., του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνάσιου ? Λυκείου Μεσολογγίου και του Εσπερινού Γυμνασίου ? Λυκείου Μεσολογγίου.

Σε μια εποχή που υπάρχει πενιχρή κρατική  χρηματοδότη , που ποτέ δεν περισσεύουν χρήματα για την παιδεία και που η εύγεστη καραμέλα του εθελοντισμού κυκλοφορεί και πουλάει στα ΜΜΕ, οι  μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου αλλά και οι μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου από κοινού , εθελοντικά και με πολύ μεράκι ετοιμάζουν το σχολείο τους, το δεύτερο σπίτι τους .

Από την  επομένη εβδομάδα καλώς εχόντων των πραγμάτων ο χώρος θα είναι έτοιμος να στεγάσει τα όνειρα τους.

Είμαστε εκεί συστηματικά, καθημερινά και εθελοντικά

.

Πυρετωδώς οι προετοιμασίες για την οριστική λύση στέγασης δυο σχολικών μονάδων.